ПРЕС СЪОБЩЕНИЕ:
InnCoCells – проект по програма „Хоризонт 2020“, финансиран от ЕС относно разработване на безопасни и устойчиви, растителни козметични съставки с научно доказани ефекти.
Проектът InnCoCells – Иновативни козметични продукти с висока, добавена стойност от растения и растителни клетки, е четиригодишен, съвместен, изследователски проект, който има за цел коренно да промени начина, по който се откриват, произвеждат и развиват козметичните съставки в утвърдени козметични продукти.
През следващите четири години 17 партньори, представляващи 11 държави в Европа, ще работят заедно за разработването на устойчиви производствени системи за козметични съставки от растителен произход. Изследването се финансира от Европейската комисия с бюджет от 7,9 милиона евро и се координира от VTT (Технологичен Изследователски Център на Финландия).
Чрез нов подход, ръководен от заинтересованите в проекта страни, включващ международни научни организации, асоциации и лидери в козметичната индустрия, проектът ще даде отговор на въпросите дали козметичните съставки са подходящи за пазара и дали отговорят на днешните изисквания на потребителите, които все по-добре осъзнават важността на качествените и екологичните аспекти в разработването на нови продукти.
„Основната цел на проекта е да се разработят устойчиви, естествени козметични съставки от растения, като се използват иновативни производствени процеси, базирани на растителни клетъчни култури и растения, отглеждани в оранжерии, в полеви условия или аеропонни системи, както и от потоците от странични или отпадни, селскостопански продукти. Застрашените от прекомерна експлоатация растения, ще бъдат отглеждани по устойчив и рентабилен начин, за да се гарантира, че производството на новите съставки не представляват риск за биологичното разнообразие или състоянието на околната среда “, казва д-р Кирси-Маря Оксман, координатор на проекта от VTT .
Един от основните принципи на подхода на InnCoCells е широкообхватното валидиране на биологичната активност на всички съставки разработени в проекта, благодарение на участието на партньори притежаващи широк спектър от възможности за изпитвания и клетъчни анализи. Растителни екстракти и натурални продукти с най-обещаващи качества и получени чрез екологично чисти производствени процеси ще бъдат тествани върху доброволци и усъвършенствани. Това означава, че нито един от продуктите няма да бъде тестван върху животни, нито ще съдържа животински съставки.
От изследванията – до нови козметични продукти
До края на проекта изследователите от InnCoCells се надяват да постигнат седем ключови цели. Първо, ще бъдат изследвани редица растителни видове, за да се определят поне 10 със съответните метаболитни пътища (спазвайки правилата за достъп до информация и споделяне на ползите от нея). Второ, ще бъде разработена методология за оценка за ефективно тестване на растенията по отношение на съдържащите се в тях натурални биоактивни вещества, с цел да се провери активността на най-малко 50 от тях. Трето, за поне 20 от тях ще бъдат оптимизирани производствените процеси чрез клетъчни култури или цели растения отглеждани в оранжерии, в полеви условия или чрез аеропонни системи. Четвърто, ще бъдат разработени допълнителни процеси от най-малко 10 вида отпадъци от селското стопанство, като се използва каскаден подход за производство на множество екстракти от един и същ източник за постигане на максимална ефективност и стойност. Петата и шестата цел включват разработване на устойчиви пилотни технологии за производство и пречистване на най-малко 10 активни съставки, и разработване на досиета за безопасност на продуктите и регулаторни документи, както и екологични оценки. И накрая, знанията, генерирани по проекта, ще бъдат споделени със заинтересованите страни в козметичната индустрия и крайните потребители, за да се подпомогне комерсиализирането на съставките и разработването на нови продукти, които да задоволят нуждите на потребителите.
В допълнение към VTT, проектът включва 16 други партньори, представляващи комбинация от академични институти (университети и изследователски организации) и МСП, както и един голям индустриален партньор, организация с нестопанска цел и секторна организация, представляваща козметичната индустрия.
Като водещ производител на традиционни и иновативни суровини за козметичната индустрия, партньор по проекта в България е Екомаат ООД. Натрупан за последните 20 години от създаването си, фирмата притежава безценен опит в отглеждане на био сертифицирани етерично-маслени култури, множество предимства по отношение на използваните технологии за за преработка на суровини от растителен произход и производство на натурални ингредиенти – етерични масла и фито екстракти.
Проектът е получил финансиране от програмата на Европейския съюз „Хоризонт 2020“ за научни изследвания и иновации съгласно споразумение за безвъзмездна финансова помощ № 101000373. Това финансиране ще помогне да се изведе революционният подход на InnCoCells в козметичните изследвания на преден план в козметичната индустрия в Европа.
За повече информация:
За допълнителна информация:
Dr Kirsi-Marja Oksman (kirsi-marja.oksman@vtt.fi), Dr Richard Twyman (richard@writescience.com) и Atanas Krachmarov (info@ecomaat.com)